3/16/2015

Jak przygotować się do sesji zdjęciowej - 5 porad dla początkującego fotografa

Nie ważne, czy umawiasz się na zdjęcia z koleżanką, siostrą czy profesjonalną modelką.
Szanuj czas, zarówno jej jak i swój. Nie ma nic gorszego niż, fotograf, który nie wie czego chce. Nie chodzi już nawet o samo wrażenie, ale widząc, że się ze sobą miotasz, model na pewno nie będzie czuł się komfortowo przed Twoim obiektywem, a wierz mi aby zdjęcia -  jest to warunek konieczny.

ZANOTUJ


źródło : http://www.jestrudo.pl/darmowe-zdjecia/

Staram się zawsze mieć przy sobie kalendarz lub notes. Pomysł na ujęcie może przyjść w każdej chwili. Podczas słuchania muzyki, czytania książki czy obserwowania ludzi na ulicy. 
Nie pozwól, by inspiracje uciekły z Twojej głowy. :)

Planując większą sesję zdjęciową staram się mieć co najmniej ogólny zarys tego, jak ma wyglądać efekt. Ciepłe kadry przy zachodzie słońca czy mocne streetowe fotografie. 
Zapisuj wszystko co przyjdzie Ci na myśl!

RADA : może to zabrzmi śmiesznie, ale ja czasami zapisuję sobie jak ma wyglądać JEDNO poszczególne zdjęcie. Nie raz zdarzyło mi się, że wróciłam do domu i dopiero wtedy zdałam sobie sprawę o jak wielu kadrach, które zrodziły się w mojej głowie zapomniałam.


UZGODNIJ


Jeszcze przed sesją pamiętaj, by omówić z modelem wszystkie szczegóły. Ważne abyście oboje mieli ogólne wyobrażenie oczekiwanego efektu. Omów zarówno jego oczekiwania jak i swoje propozycje. Czy proponowany temat jest akceptowany? Czy model będzie czuł się komfortowo? Może wspólnie dopracujcie pomysł?

RADA : Zawsze przed publikacją zdjęć na swojej stronie, Instagramie czy Facebooku poproś o zgodę na upublicznianie materiału. Pamiętaj, że praca nie należy tylko do Ciebie :)


WYBIERZ MIEJSCE


Chyba nikt nie chciałby błądzić bez celu po mieście w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca do zdjęć. Niektórzy twierdzą, że dobre zdjęcie można zrobić wszędzie, ale ja jestem zdania, że nie warto utrudniać sobie życia. Jeśli jesteś początkującym fotografem wybierz spokojną okolicę, gdzie nie będzie się kręcić zbyt dużo osób. Ucieczka od gapiów ułatwi Ci początki i pozwoli skupić się na modelu.

RADA : Dosłownie kilka godzin temu będąc na sesji zdjęciowej na dachu pewnego budynku, odwiedził nas pan ochroniarz informując, iż aby robić zdjęcia w tym miejscu należy posiadać zgodę administracji, której oczywiście nie posiadałyśmy. :) Myślę, że do końca życia zapamiętam, że takie rzeczy należy sprawdzać.


PRZYGOTUJ SPRZĘT


Sprawdź czy karta pamięci jest pusta, jeśli nie zgraj zdjęcia i ją sformatuj. Jeśli sytuacja tego wymaga przygotuj  statyw (np. podczas zdjęć nocnych) czy blendę ( sesja w zacienionych miejscach). Warto również wyczyścić obiektywy i filtry (przyznaję, nie zawsze o tym pamiętam).

RADA : Zawsze sprawdź czy masz naładowaną baterię, warto również zaopatrzyć się w zapasową.


UBIERZ SIĘ KOMFORTOWO


Może i brzmi to banalnie, ale o banałach często zapominamy. Naprawdę zawsze podziwiam fotografki, robiące reportaże ślubne w sukienkach. Jak one to robią? Skupić się na tylu rzeczach, nic nie przegapić i jeszcze pilnować się, by nie pokazać za dużo. ;) Szacunek.
Ja wybieram zawsze bezpieczną opcję. Niezależnie od tego czy idę na całodzienny reportaż czy na 2 godziny do pobliskiego parku. Grunt to wygoda. Ubrania, w których dobrze się czujesz pomogą Ci w skupieniu się nad pracą, a nie będą od niej odciągać uwagę. 

RADA : Nie popełniaj mojego błędu. Zimą załóż rękawiczki, a latem daruj sobie total black look. ;)


***

Wszystkie powyższe wskazówki sprawdziłam na własne skórze, może nie są one złotym środkiem, ale jeśli możemy ułatwić sobie pracę - róbmy to na każdym kroku.

1 komentarz: